Nankingi vägistamine: Teise maailmasõja unustatud massimõrv

Nankingi vägistamine: Teise maailmasõja unustatud massimõrv

ISBN: 9949948142

ISBN 13: 9789949948147

Publication Date: September, 2014

Publisher: Ilmapress

Pages: 280

Format: Paperback

Authors: Iris Chang, Tene Hook

4.09 of 8

Download PDF

Download ePub

Eelmise aastasaja mõlema suure sõja koledused Euroopas on põhjalikult käsitletud teema, kuid Hiina pealinna Nankingi jaapanlaste poolt vallutamise lugu 1937. aastal on jäänud ajaloo tagaõuele.

Ameerikas sündinud Nankingi juurtega noor ajaloolane ja ajakirjanik Iris Chang on toonud Nankingi vägistamisloo arhiividokumentide ja ellujäänute intervjuude abil taas päevavalgele, et me kõik võiksime sellest midagi õppida.

“Soovin, et teadmine Nankingi vägistamisest imbuks avalikku teadvusesse. Seni, kuni me ei mõista tõeliselt, kuidas sellised julmused sündida saavad, ei saa me olla kindlad, et need ei kordu. ” Iris Chang.

Iris Chang
Ameerika ajakirjanik ja ajaloolane Iris Chang (1968–2004) sündis Ameerikas Princetoni linnas hiina emigrantidest professorite peres. Vahetu jutustamisoskusega autori tegi korrapealt kuulsaks 1997. aastal ilmunud „Nankingi vägistamine: Teise maailmasõja unustatud massimõrv“. Raamatu kirjutamiseks ammutas Chang inspiratsiooni oma vanavanemate Nankingi veresauna eest põgenemise loost.

„Nankingi vägistamine“ sai kiirelt suure tähelepanu osaliseks, pälvides ohtralt kiidusõnu, aga ka karmi kriitikat eriti Jaapani ajaloolastelt. Raamatu ilmumisega sai Iris Changist üks nõutumaid Nankingi massimõrvast kõnelejaid.

Lisaks „Nankingi vägistamisele“ on Changilt ilmunud veel kaks aasialaste ja Ameerika hiinlaste ajaloost kõnelevat raamatut: „Thread of the Silkworm“ (“Siidiussi niit“, 1995), mis räägib USAs 50ndatel toimunud kommunismivastasest võitlusest, ja üle mere paremat elu otsima sõitnud hiinlaste lugu „The Chinese in America“ (“Ameerika hiinlased”, 2003). Pooleli jäi tema neljas raamat Bataani surmamarsist – jaapanlaste koletust Teise maailmasõja aegsest massimõrvast Filipiinidel.

2004. aastal kukkus Iris Chang närvivapustuse tõttu kokku. Psüühiliselt koormavad teemad said tema tervisest võitu ja 9. novembril sooritas Chang enesetapu.

0 Share 0 Share 0 Share 0 Share